Kai og Siri bygget et hus de kan bli gamle i
Kai Tobiassen og Siri Stokke fra Søgne hadde en enkel plan: bli boende i området de alltid har kjent, men i et hus tilpasset livet slik det kan bli.
Kai Tobiassen og Siri Stokke fra Søgne hadde en enkel plan: bli boende i området de alltid har kjent, men i et hus tilpasset livet slik det kan bli.
Nesten innerst langs en grusvei på Grøvan i Søgne, på nedsiden av E39, ligger en klynge hus idyllisk plassert i grønne omgivelser. I et av dem bor Kai Tobiassen og kona Siri Stokke – i et hus som Kais foreldre opprinnelig bygget med Hellvik Hus Søgne tilbake i 1984. Etter hvert som foreldrene flyttet inn i en leilighet i sentrum, overtok Kai og familien boligen.
På nabotomta, der det tidligere stod en gammel hytte i stadig dårligere forfatning, tok de et valg: i stedet for å bruke mer tid og penger på vedlikehold, ville de bygge noe nytt. Noe de kunne bli gamle i.
Resultatet er to hus side om side, skilt av en hage med fint uteareal, trær og Kais dyrkekasser fulle av tomatplanter og gulrøtter. Det nye huset – av typen Idyll fra Hellvik Hus – har både en hoveddel og en utleiedel, og er foreløpig leid ut.
– En utleiedel er naturligvis en god måte å ta unna kostnadene på, sier Kai, som jobber med IT hos Hennig Olsen i Kristiansand. Siri jobber der også.
– Det nye huset forblir utleid til vi ikke klarer å gå i trapper mer, sier hun og ler.
Med et bruksareal på rundt 130 m² er Idyll en av de mindre og rimeligere husmodellene fra Hellvik Hus – men har mer enn nok plass for et godt liv på ett plan. Hoveddelen rommer en romslig kombinert stue- og kjøkkenløsning, to soverom, garderobe og bad. Utleiedelen har tilsvarende stue/kjøkken, soverom med garderobe og eget bad.
– Idyll ble en grei løsning for oss som er lettstelt og praktisk, og som gjør at vi kan bli værende her selv om helsa skulle bli dårligere, sier Kai.
– Jeg har bodd her i området hele livet og er ikke interessert i å flytte i leilighet.
Kai oppdaget Idyll i Hellvik Hus' digitale huskatalog. Han tok kontakt, fortalte om planene og ble godt tatt imot. Det ble naturlig nok Hellvik Hus Søgne – de samme som bygget foreldrenes hus – som fikk oppdraget.
– Vi gjorde få endringer på de originale tegningene. Vi endret gulv på badet, men ellers er det meste som Hellvik Hus foreslo, sier Kai.
Siden han bodde i nabohuset, fulgte han nøye med underveis i byggeprosessen og tok selv hånd om avfallshåndteringen.
– Det var fort gjort for meg å samle bosset, hive det i bilen og ordne det. Jeg er ikke den som spør og graver så mye, men jeg tenkte at snekkerne kan faget sitt. Og det kunne de – de var veldig disiplinerte, og huset er blitt veldig greit, sier Kai.