Artikler
Slik får du flere soverom og mye overnattingsplass på hytta

Slik får du flere soverom og mye overnattingsplass på hytta

Å dra på hytta er for de fleste en sosial aktivitet — og da er god overnattingsplass gull verdt. Her er de smarteste grepene for å få plass til flest mulig gjester.

Hytta som sosial arena

For noen er hytta et fristed for stillhet og ro — men for veldig mange er det først og fremst en sosial arena. Hit drar man for å slappe av sammen med familie, venner og hyttenaboer.

– Å dra på hytta er for de fleste en sosial greie. Har man en hytte ønsker man som regel å ha plass til mange kjente og kjære. Ikke bare til barn og eventuelle barnebarn, men også venner, kjærester og andre bekjente. Er det noen i vennegjengen som har tilgang til en hytte kan hele vennegjengen dra dit og ha det kjekt sammen, sier Henrik Stensson, daglig leder hos Hellvik Hus Geilo.

Skal en ha besøk er det fint å kunne tilby gode overnattingsmuligheter, slik at gjester kan bli værende over flere dager. Ofte ligger hytta noen timer unna, og da er det greit å bli værende en stund når man først tar turen.

Tenk strategisk fra starten

God planlegging tidlig i prosessen er nøkkelen til å få mest mulig ut av hyttens areal.

– Når en skal sikre god plass til overnatting er det viktig å tenke strategisk fra starten av. En fordel med overnatting på hytte er at de aller fleste tåler å bo litt trangere på hytta enn hva en gjør hjemme. Det åpner opp for en del spennende løsninger, sier Stensson.

På et hyttesoverom kan en klare mye med så lite som fem kvadratmeter — så lenge man tenker gjennomtenkt på møblering og oppbevaring.

Køyer og smarte oppbevaringsløsninger

På Geilo har Stensson og resten av Hellvik Hus Geilo lang erfaring med å lage lure løsninger for å sikre mye overnattingsplass. Nøkkelen er mange, men kompakte soverom.

– Køyer er en kjempefin løsning. Samtidig er det lurt å ha skuffer og skap integrert i sengene. På den måten sikrer en både komfort og plass, selv i mindre rom, sier Stensson.

Han understreker at det også er viktig å tenke nøye gjennom planløsningen i de mindre rommene: – En må tenke gjennom plassering av vindu kontra dør, og hvor sengen skal plasseres i forhold til nettopp dør og vindu.

Utnytt loftet med spesialløsninger

Loftet er en undervurdert ressurs når det gjelder soveplass. Med kreative løsninger kan en som regel få inn overraskende mye der oppe.

– Da kan det være lurt å vurdere en møbelsnekker til å lage spesialløsninger som ikke er etter standardmål. For eksempel kan det være lurt å utnytte skråtak og legge til rette for hems, sier Marianne Rudningen, prosjektkoordinator hos Hellvik Hus Geilo.

Dette kan for eksempel bety senger som er kortere eller smalere enn standard, eller senger i rekke langs veggen. – Mange antar at slike tilpasninger er veldig kostbare. Riktignok koster det, men det trenger ikke nødvendigvis bli veldig dyrt. Samtidig kan slike spesialtilpasninger gjøre at en slipper å bruke penger på tilbygg på et senere tidspunkt, fortsetter Rudningen.

5 tips for flere sengeplasser

Velg små soverom
Fem kvadratmeter er nok til et funksjonelt hyttesoverom hvis en møblerer smart.
Bruk køyesenger
Køyer dobler soveplassen uten å bruke mer gulvareal. Integrer gjerne skuffer og skap i konstruksjonen.
Vurder en møbelsnekker
Spesiallagde møbler etter rommets mål utnytter skråtak, kroker og nisjer langt bedre enn standardmøbler.
Senger langs veggen
Å sette flere senger etter hverandre langs samme vegg er en effektiv måte å få mange sengeplasser på lite plass.
Utnytt loftet
Loftet er ofte ubrukt potensial. Med hems og kreative løsninger kan en få inn mye ekstra soveplass.

Anneks — når innendørs areal ikke strekker til

Har man brukt opp all innvendig plass, finnes det flere alternativer for å bygge ut. Noen velger stabbur, andre gjestehus — men det vanligste og mest tilgjengelige er anneks.

– Både stabbur og gjestehus krever som regel større tomter og tykkere lommebok, men et anneks er mer oppnåelig både med tanke på budsjett og med tanke på plass på tomten, sier Stensson.

Han påpeker likevel at kostnaden ved ethvert tilbygg fort kan overstige det det ville kostet å planlegge for nok plass allerede fra starten av — og oppfordrer derfor til å tenke langsiktig allerede i prosjekteringsfasen.