Artikler
Linda Merete og Ole Jan bor i et spesialtegnet hus med fantastisk utsikt i Vennesla

Linda Merete og Ole Jan bor i et spesialtegnet hus med fantastisk utsikt i Vennesla

Linda Merete Karlsen og Ole Jan Moseid bygget et spesialtegnet hus på Smååsane i Vennesla – og utsikten over Venneslafjorden er selve hjertet i hjemmet.

Elva er det første jeg ser

Utsikten ned til Venneslafjorden – eller elva, som Linda Merete kaller den – er utgangspunktet for hele prosjektet.

– Utsikten ned til elven appellerer veldig til meg. Hver morgen når jeg står opp er elva det første jeg ser. Når jeg kommer hjem fra jobb på ettermiddagen, er elva det første jeg ser når jeg kommer opp trappa, sier Linda Merete Karlsen.

– Ja, vi får mye skryt for utsikten, bekrefter samboeren Ole Jan Moseid.

Åpne rom for en stor familie

Ole Jan og Linda Merete har vært samboere i ni år, men det var først for et par år siden at de bestemte seg for å bygge noe nytt sammen. Ole Jan har fire barn fra tidligere forhold, Linda Merete to – og selv om ikke alle barna bor hjemme lengre, var det viktig å ha et hus som kunne samle hele familien.

– Vi la hovedvekt på å ha en åpen og romslig stue- og kjøkkenløsning, hvor vi kan stå og lage mat samtidig som vi kan prate med de som er i huset, sier Ole Jan, som til daglig jobber ved Studentsamskipnaden i Agder.

Linda Merete jobber som nettverkskoordinator i Vennesla Frivilligsentral.

Den flate tomten på Smååsane

At det ble Smååsane er ikke helt unaturlig. Ole Jan er oppvokst på gården som er utgangspunkt for det populære boligfeltet, der storebroren Endre er grunneier.

– Vi hadde hørt mye godt om Smååsane og det gode bomiljøet her. Da vi kikket på mulige tomter var det nettopp denne tomten som skilte seg ut. Utsikten var naturligvis en avgjørende faktor, men det var også viktig at tomten var flat slik at det ble enkelt å lage hage og parkering, sier Ole Jan.

Spesialtegnet for tomten

Huset Ole Jan og Linda Merete bygget med Hellvik Hus Søgne er spesialtegnet for akkurat denne tomten. Da de bladde gjennom huskatalogen falt de for husmodellen Mynte, men innså raskt at det måtte gjøres tilpasninger.

– Mynte er kjempefint, men vi trengte blant annet flere og større vinduer for å ivareta den fantastiske utsikten. I tillegg ville vi ha en så åpen stue- og kjøkkenløsning som mulig – derfor ble det noen endringer der, forteller Linda Merete.

Hellvik Hus hjalp dem gjennom hele prosessen med å tilpasse tegningene til tomten og familiens behov.

Favoritthjørnet og livet i huset

I første etasje finner man to soverom, bad, vaskerom, inngangshall og garderobe, samt en integrert garasje med teknisk rom og bod. Etasjen huser også en utleiedel med innvendig bod og soverom – en fin bi-inntekt for paret.

Oppe i annen etasje åpner den 60 m² store stue- og kjøkkenløsningen seg opp, og utsikten møter deg umiddelbart i trappen. I hjørnet ved kjøkkenet er det plassert en divan.

– Det hjørnet er mitt favorittsted i hele huset. Ja, det er blitt noen kopper med kaffe der, smiler Ole Jan.

Annen etasje har også et stort hovedsoverom med garderobe, bad og et mindre soverom. Fra hovedsoverommet er det utgang til utestuen og videre ut på en stor terrasse – som også nås via stuen.

– Vi merker at det tar litt tid å bo inn et nytt hus og at et hjem ikke skapes over natta, men vi føler at vi er på god vei, sier Linda Merete.