Artikler
Flott funkishus i tretoppene på Frekhaug

Flott funkishus i tretoppene på Frekhaug

I sin barndoms hage på Frekhaug har Anette Sofie og Torkell Bernsen bygget et flott funkishus med Hellvik Hus — med tretoppene rett utenfor stuevinduet og utsikt helt inn til Bergen.

Magisk å se huset reise seg

– Å se huset reise seg var en magisk opplevelse. Jeg tenkte «Wow, at det går an» hver eneste gang vi kom hit underveis i byggingen, sier Anette Sofie Bernsen, mens hun og ektemannen Torkell viser rundt i familiens hjem på Frekhaug, en halv time nord for Bergen sentrum.

Sommeren 2020 flyttet Anette Sofie, Torkell og barna Joel og Olivia inn i det nye 3-etasjers huset bygget av Hellvik Hus Frekhaug, like ved Frekhaug sentrum. Trærne utenfor stuevinduet er de samme trærne Anette Sofie lekte i som liten.

Tilbake til øyen

– Når du er 18–19 år gammel tenker du at det finnes andre steder å oppdage. Jeg skulle aldri tilbake til denne øyen, men etter hvert får en familie og barn og prioriteringene blir litt annerledes, sier Anette Sofie.

Det var faktisk ektemannen Torkell, opprinnelig fra Bergen sentrum, som til slutt overtalte henne om at det var en god idé å flytte tilbake. – Vi hadde en liste med for- og motargumenter, hvor for-argumentene etter hvert ble flere og flere, sier Torkell.

Faren til Anette Sofie bor fortsatt i barndomshjemmet like ved. Det var han som så muligheten for at den store tomten hans kunne deles i to – og hadde lenge drømt om at ett av barna ville flytte hjem igjen.

Stue og kjøkken i tretoppene

Det er den kombinerte stue- og kjøkkenløsningen i øverste etasje som er husets naturlige midtpunkt. Her er en kjøkkenøy, integrerte kjøkkenskap, et spisebord og en stor skyvedør ut til den herlige terrassen – som benyttes så fort sola skinner.

I et hjørne troner en fluffy, gul sofa. Da Anette Sofie oppdaget den på nettet måtte hun bare ha den. – Er den ikke herlig? ler hun.

– Min far sier at det å gå opp trappen og inn i stuen nesten er som å komme til Amazonas. Det eneste vi mangler er apene, sier Anette Sofie.

Kjøkkenet – smart og ryddig

Kjøkkenøyen er husets samlingspunkt, og det er lagt vekt på smarte løsninger. Det er ingen overskap på kjøkkenet – noe som gir et luftig og åpent uttrykk. Detaljene over kjøkkenbenken er gjennomtenkte, og øyen byr på praktisk oppbevaring.

Trappen opp til etasjene er av typen Fauna fra Hagentrapp Stryntrappa – et elegant og funksjonelt blikkfang i huset.

Store vinduer fra Lyssand Frekhaug

Å ivareta den flotte utsikten utover skogen og inn mot Bergen var avgjørende for Anette Sofie og Torkell. Vinduene i huset er levert av Lyssand Frekhaug.

– Når en velger store vinduer slik Anette og Torkell har gjort, er det viktig å tenke på at vinduene skal isolere godt. Hvis ikke vil en oppleve at det blir kaldt og at komforten blir dårlig på gulvet ved vinduene, sier Øyvind Birkeland, fabrikksjef i Lyssand Frekhaug.

Barnas etasje – og Olivias Roblox-design

Barna Joel og Olivia har fått sin egen etasje med soverom, en felles aktivitetsbenk til hobbyer og dataspill, og en TV-stue som kobler de to rommene sammen.

Olivia tok til og med designprosessen på alvor: hun tegnet sitt drømmehus i Roblox før det ble bygget. – Variasjon er et nøkkelord i innredningen av huset, forteller Anette Sofie.

I inngangspartiet henger et bilde Torkell malte da han var yngre – et personlig preg som følger deg inn i hjemmet fra første steg.

Fornøyde i eget hjem

Torkell og Anette Sofie er tydelige på at prosessen med Hellvik Hus Frekhaug har vært positiv fra start til slutt. Eivind Sagstad fra Hellvik Hus Frekhaug fulgte familien tett gjennom hele byggeprosessen – fra gjennomgang av arbeidstegninger til innflytting.

Utenfor huset har Torkell, som er en ivrig frisbeegolf-spiller, sørget for at det henger en kurv i hagen. En fornøyd familie nyter nå hverdagene i huset de bygget – tilbake der det hele begynte.



Inspirert av Caffelatte-modellen

Ferdighusmodell som utgangspunkt
Huset er inspirert av ferdighusmodellen Caffelatte fra Hellvik Hus – tilpasset familiens behov og den unike tomten.
Eplehagetomt
Huset er bygget på en såkalt eplehagetomt – en del av en større tomt som faren til Anette Sofie delte for at familien kunne bygge.
3 etasjer
Huset er fordelt over tre etasjer: barnas sone, en mellometasje og en åpen stue og kjøkken øverst med terrasse og treetopsutsikt.
God kundeservice
– Vi har fått så god kundeservice som det er mulig å få, sier Anette Sofie om samarbeidet med Hellvik Hus Frekhaug.